آشنایی با قبرس شمالی

معرفی قبرس شمالی

حتما تاکنون شنیده اید که قبرس یکی از مهم ترین مقاصد مهاجرتی برای ایرانیان محسوب می شود. برای آشنایی با قبرس شمالی میتوانید از تیم کارشناسان علایی کمک بگیرید. برخی از ایرانیان ترجیح می دهند فرزندان خود را در دوره ابتدایی و متوسطه راهی قبرس کنند، چرا که این کشور شرایط مناسبی برای تحصیل در دوران مدرسه فراهم نموده و میزان امکانات و امنیت کودکان به قدری بالاست که حتی نیازی به حضور والدین در این کشور ندارند.

اقتصاد گردشگری قبرس شمالی

قبرس صرفا یک مقصد مهاجرتی برای تحصیل نیست بلکه برخی از ایرانیان برای شغل و فعالیت های اقتصادی نیز راهی این کشور می شوند. از طرف دیگر قبرس به عنوان یکی از بهترین مقاصد گردشگری نیز شناخته شده و هر ساله تورهای گردشگری بسیار زیادی از سمت ایران راهی این کشور زیبا و ساحلی می شوند. در این بخش از وب سایت لحظه آخر قصد داریم به معرفی بخش شمالی این کشور یا همان قبرس شمالی بپردازیم.

جغرافیای قبرس شمالی

قبرس، جزیره‌ای در شرق مدیترانه، سومین جزیره بزرگ پس از سیسیل و ساردینیا است. این کشور از شمال، ۷۰ کیلومتر با ترکیه، از شرق ۱۰۰ کیلومتر با سوریه، از جنوب با مصر ۳۷۰ کیلومتر، از شمال غربی ۹۵۰ کیلومتر با یونان و از جنوب شرقی ۱۷۰ کیلومتر با لبنان و فلسطین اشغالی همسایه است. در سال ۱۹۶۰، قبرس به دو ایالت جداگانه تقسیم شد و از سال ۱۹۷۴ به قسمت شمالی آن، جمهوری ترک قبرس شمالی می‌گویند.

جمعیت قبرس شمالی

کشور قبرس شمالی، در سال ۲۰۲۱ دارای ۳۱۳۶۲۶ نفر جمعیت است. این جمعیت در ۳۳۵۵ کیلومتر مربع گستره شده‌اند. قبرس شمالی سالانه پذیرای هزاران گردشگر از طریق هوایی و دریایی است. علاوه بر سواحل شنی بسیار در این کشور، طبیعت جنگلی و سرسبز قبرس شمالی نیز قابل توجه است.

تاریخچه قبرس شمالی

در سال ۱۹۷۵، دولت فدرال ترک قبرس، به‌عنوان اولین گام به سوی یک کشور فدرال درخواست استقلال کرد. این درخواست توسط جمهوری قبرس، سازمان ملل متحد (سازمان ملل) و جامعه بین‌المللی رد شد. پس از هشت سال مذاکره ناموفق با رهبری جامعه یونانی، قبرس شمالی در ۱۵ نوامبر ۱۹۸۳ با نام جمهوری ترک قبرس شمالی (TRNC) استقلال خود را اعلام کرد. سازمان ملل و جمهوری قبرس این اعلامیه یکجانبه استقلال را رد کردند و ۷۶ درصد از یونانی‌های قبرس این اعلامیه استقلال را مردود دانستند. در حالی که ۶۵ درصد از ترک‌های قبرس آن را پذیرفتند.

در سال ۲۰۰۴، یک توافق صلح با میانجیگری سازمان ملل در یک همه‌پرسی به هر دو طرف ارائه شد. رئیس جمهور قبرس، تاسوس پاپادوپولوس، و رئوف دنکتاش، رئیس جمهور قبرس ترک (TRNC) در همه پرسی با حل و فصل پیشنهادی مخالفت کردند. اکثریت ترک‌های قبرس این پیشنهاد را پذیرفتند، اما یونانی‌های قبرس با اکثریت آرا آن را رد کردند. در نتیجه، قبرس جنوبی به اتحادیه اروپا پیوست اما عضویت قبرس شمالی به حالت تعلیق درآمد.
جغرافیای قبرس شمالی ترکیبی منحصر به فرد از کوه‌ها، دشت‌ها و سواحل است. رشته کوه گیرنه، با قله‌های سنگ آهک دندانه‌دار باشکوه، که بلندترین آنها کوه سلویلی با ارتفاع ۳۳۵۷ فوت است، در امتداد خط ساحلی شمالی قرار دارد و پس‌زمینه‌ای شگفت‌انگیز را در این منطقه به وجود آورده است. در شرق جزیره، این رشته کوه در امتداد شبه جزیره باریک معروف به کارپاس یا «په‌هندل» ارتفاعش کمتر می‌شود

نقشه قبرس شمالی

هزینه زندگی در شهرهای قبرس شمالی

هزینه‌های زندگی در قبرس شمالی ازجمله هزینه غذاهای محلی (میوه و سبزیجات)، اجاره املاک، خرید ملک، مالیات، اجاره خودرو و موارد مختلف دیگر، بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر از سایر مقاصد مدیترانه‌ای است. اگر قبرس شمالی را با سایر کشورها مانند قبرس جنوبی، اسپانیا یا دیگر کشورهای منطقه مقایسه کنید، متوجه خواهید شد که به‌طور متوسط، این کشور مکان بسیار ارزان‌تری برای زندگی است. در جدول زیر، هزینه‌های کلی زندگی در شهرهای قبرس شمالی به‌صورت ماهانه، برای شما عزیزان شرح داده شده است:
خدمات ماهانه مورد نیاز زندگی
€۱۳۳ماهیانه
قبض برق ۵۸ الی ۷۸ یورو
قبض آب ۲۰ یورو
قبض گاز ۲۰ یورو
اینترنت ۲۰ الی ۳۰ یورو

شهر های قبرس شمالی

قبرس شمالی پنج شهر بسیار مهم دارد که لفکوشای شمالی یا نیکوزیا پایتخت آن است.

شهر نیکوزیا در قبرس شمالی

نیکوزیا، پایتخت قبرس شمالی است. دیدن سواحل و تفریح در دریا، دلیل اکثر کسانی است که برای زندگی، قبرس شمالی را انتخاب می‌کنند. اما متأسفانه در نیکوزیا نمی‌توانید به آن دست پیدا کنید و در این شهر، ساحلی وجود ندارد. بااین‌حال، زندگی در این شهر مزایای خاصی دارد؛ مثلاً گردشگران کمتری وجود دارند و درنتیجه، بسیاری از صنایع خدماتی (مانند مغازه‌ها یا کافه‌ها و رستوران‌ها) قیمت‌ها را در فصول گردشگری افزایش نمی‌دهند.

نیکوزیای شمالی یک شهر با سازه‌های تاریخی و میدان زیبای Sarayönü در مرکز خود است. سبک معماری این شهر، قرون‌وسطایی است اما بسیاری از سازه‌های مدرن مثل بارها، رستوران‌ها و مغازه‌های پرجنب‌وجوش در این شهر به وجود آمده‌اند. این کلان‌شهر، نقطه تلاقی دین‌ها، مذاهب و ملیت‌های مختلف است.

یکی از مناطق مدرن برای زندگی در نیکوزیا، منطقه Dereboyu است. این محله، مخصوص مراکز تجاری و مناطق تفریحی مدرن است و به دلیل مهمانی‌های خیابانی، جشنواره‌ها و کنسرت‌های گروه‌های محلی به یک مرکز سرگرمی تبدیل شده است.

نیکوزیا یکی از شهرهای دانشجویی قبرس شمالی است و جمعیت دانشجویی آن بیش از ۳۴۰۰۰ نفر است. جشنواره بهاری، هرسال توسط دانشگاه خاور نزدیک در نیکوزیا برگزار می‌شود. جایی که خوانندگان و گروه‌های معروف قبرسی، ترکی و بین‌المللی در آن اجرا می‌کنند. مرکز فرهنگی دانشگاه آتاتورک نیز میزبان جشنواره بین‌المللی سالانه تئاتر قبرس است.

شهر فاماگوستا در قبرس شمالی

فاماگوستا شهری بزرگ و شلوغ در سواحل شرقی قبرس شمالی است. فاصله آن با کارینیا، بیش از یک ساعت رانندگی است. این شهر، مرکز منطقه گازیماوسا در قبرس شمالی و ترکیبی جذاب از یک بافت قدیمی و مدرن است. فاماگوستا دارای عمیق‌ترین بندر در قبرس شمالی است و بنابراین بزرگ‌ترین کشتی‌ها از اینجا عبور می‌کنند. اگر قصد زندگی کردن در فاماگوستا را دارید، مطمئن باشید که هیچ‌وقت حوصله‌تان سر نمی‌رود! این شهر و اطراف آن، دارای جاذبه‌های طبیعی و گردشگری بسیاری است.

برای تفریح و گردشگری، سواحل اطراف فاماگوستا بهترین انتخاب هستند. بهترین نقطه شروع، کاوش در شبه‌جزیره کارپاز است. یک منطقه بکر و بدون جمعیت، پر از سواحل باشکوه و الاغ‌های وحشی. در مسیر فاماگوستا به کارپاز، از روستایی با نام یونانی Trikomo، عبور خواهید کرد. این روستا در بین مهاجران انگلیسی بسیار محبوب است و یک مرکز مهم گردشگری است.

اسکله (Iskele) به خاطر جشنواره سالانه خود، که در دو هفته اول ژوئیه برگزار می‌شود و جشنواره انگور Mehmetcik (Galateia)، که معمولاً در اولین هفته در ماه اوت برگزار می‌شود، مشهور است. در حدود ۴ مایلی شمال شرقی اسکله، روستای زیبای بوگاز (Bogaz) وجود دارد. بوگاز، یک روستای ماهیگیری سنتی است. مهاجران زیادی در این منطقه زندگی می‌کنند. این روستا بسیار آرام است و مکان‌های زیادی برای صرف غذا در آن وجود دارد.

شهر لفکه در قبرس شمالی

شهر لفکه ترکیبی از خط ساحلی و کوه‌های وسیع، سرسبز با باغ‌های مرکبات است. لفکه تنها شهر قبرس شمالی است که پرتقال یافا در آن کشت می‌شود و همچنین برای پرورش میوه‌های نرم نیز شهرت زیادی دارد است. در این شهر، سه سد ساخته شده که در تمام طول سال، آب شهروندان را تأمین می‌کنند و به همین دلیل، کشاورزی در این منطقه بسیار پررونق است.

خط ساحلی لفکه تعدادی رستوران دارد که می‌توانید از غذاهای ترکی یا ماهی تازه آنها لذت ببرید و از امکانات ساحلی نیز استفاده کنید. اگر به سمت مرکز شهر لفکه حرکت کنید، از میان کوه‌های مشرف به ترودوس رد خواهد شد. این کوه‌ها آنقدر نزدیک هستند که می‌توانید قله‌های پوشیده از برف آنها را ببینید. در مرکز شهر لفکه پارک آتاتورک قرار دارد که میزبان رویدادهایی مانند مسابقات آشپزی و نمایشگاه سالانه‌ای است که در اواسط ماه اوت برای جشن آزادی لفکه برگزار می‌شود.

از جاذبه‌های شهر لفکه می‌توان به ویرانه‌های کلیسای سولی اشاره کرد. این منطقه بیش از ۳۰۰ سال تحت تسلط عثمانی‌ها بود و نمونه‌های جالبی از معماری عثمانی در اینجا قابل مشاهده است. لفکه زمانی یک شهر معدنی پررونق بود و کوه‌های آن سرشار از سنگ مس و طلا بوده است.

مجموعه علایی با کادری مجرب و متخصص در زمینه مهاجرت و سرمایه گذاری  با مشاوره های دقیق و کامل خود اینجاست تا در کناره شما از مبدا تا  قلب دریای مدیترانه رهنمود شما باشد.

وبلاگ
ترندهای جدید چیست؟

پست های وبلاگ